Zámek Slavkov

zámek_z_balonu.jpg Barokní perla jižní Moravy, kterou budete moci poznat v interiéru (několik prohlídkových tras včetně historických sálů a podzemí se stálou expozicí keramické tvorby) i v exteriéru (rozsáhlá zámecká zahrada, kombinující francouzský i anglický styl). Mimo prohlídky se v prostorách zámku koná množství poutavých výstav, koncertů klasické i soudobé hudby, i akcí pro rodinu.

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Historie dnešního barokního zámku však začíná ve 13. století, kdy zde podle dochovaných písemných záznamů již existovala komenda řádu německých rytířů. 

Koncem l6. století, zřejmě za Oldřicha III. z Kounic, byl na starších základech vybudován renesanční zámek čtyřkřídlého půdorysu s arkádami a mohutnou hranolovou věží. Starobylý moravský šlechtický rod Kouniců se stal na více než čtyři století majitelem nejen zámku, ale i celého slavkovského panství.    

Zámek Slavkov - pohled ze zahrady

Podnět k barokní přestavbě renesančního sídla Kouniců ve Slavkově dal koncem 17. století Dominik Ondřej z Kounic. Úkolem pověřil italského architekta Domenika Martinelliho z Luccy. Fresky v interiérech vytvořil Andrea Lanzani, jenž úzce spolupracoval se štukatérem Santino Bussi. Sochařské prvky a skulptury v zámku i v parku vytvořil Giovanni Giuliani. Zásluhy na dokončení celého zámeckého komplexu má až Václav Antonín hrabě Kounic-Rietberg, nejvýznamnější představitel rodu, od roku 1764 říšský kníže, státní ministr, kancléř Marie Terezie, Leopolda II., Josefa II. a Františka II. 

Zámek Slavkov - interiér

Po smrti posledního mužského potomka rodu Kouniců hraběte Eugena přechází zámek do vlastnictví rodu Pálffyů. Po druhé světové válce se stal zámek majetkem československého státu. 

Dnes je vlastníkem město Slavkov u Brna a zámek byl v roce 2008 vyhlášen národní kulturní památkou. Zámek nabízí množství prohlídkových tras a celou řadu kulturních akcí. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park, kombinující francouzský a anglický styl, s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. 

V roce 2013 byla v nově rekonstruovaném objektu bývalých koníren na nádvoří zámku otevřena expozice Napoleon – Austerlitz, věnující se bitvě u Slavkova a napoleonským válkám. Rozsáhlá multimediální expozice obsahuje desítky originálních exponátů (zbraně, zbroj, vybavení) a poutavé audiovizuální projekce, díky nimž se návštěvník vžije do situace řadového vojáka. Expozice také skýtá možnost vyzkoušet funkční repliky dobových zbraní.

Více na www.zamek-slavkov.cz

Související:

Kontakt

Zámek Slavkov - Austerlitz
Palackého nám. 1
684 01 Slavkov u Brna 

tel./fax: 
+420 544 221 685 – kancelář - marketing, pronájmy, svatby
+420 544 221 204 – sekretariát
+420 544 227 548 – pokladna
+420 513 034 156  – Infocentrum (English)

 e-mail: info@zamek-slavkov_cz

 

Nahoru